• 75°

Decision Day

Those living in municipalities throughout Bertie, Hertford and Northampton counties  will have the opportunity to choose local leaders Tuesday.

Polls open at 6:30 a.m. and remain open until 7:30 p.m. for those living in municipalities to cast their ballots. Only those who live in the corporate limits of each town are eligible to cast ballots.

One polling place in the region which has changed will be in Roxobel. Voters seeking to cast a ballot for mayor or town council in the town will vote at the Roxobel Town Hall.

Several towns do not have a full slate of candidates. Those offices will be filled by write-in.

Those on the ballot include the following:

Northampton County

Conway Mayor – Brian Bolton;

Conway Town Commissioner (Elect 5) – Alan C. Harris, Phil A. Matthews, Willie G. Simmons, Gail C. Wade;

Garysburg Mayor – Roy Lee Bell;

Garysburg Commissioner (Elect 5) Lola S. Ausby, Woodrow W. Harding Jr., James M. Mayo, Darryl W. Whittle;

Gaston Mayor – Alice Patrick Delbridge, Jason Neal Moore;

Gaston Commissioner (Elect 3) – Donald W. Conner, Jerry Dickerson, Deborah Lee James, Franklin Manning;

Jackson Mayor – Jim Gossip;

Jackson Commissioner (Elect 2) – William R. Futrell Jr., Stevie G. Harrell;

Lasker Mayor – Dick Collier;

Lasker Commissioner (Elect 3) – Charles Maness Daughtry Jr., Robin A. Gibson;

Rich Square Mayor – Doris (Peggy) Risper;

Rich Square Commissioner (Elect 5) – Linwood C. Bryant, Deborah A. Deloatch, Charles Eason, Raymond Joyner, Reginald White;

Seaboard Commissioner (Elect 2) – Reid V. Harris II, Edward L. Stevens;

Severn Mayor – George H. McGee;

Severn Commissioner (Elect 5) – Franklin Ferguson, Troy Holloman, Eloise Martin, Rita McKeown, Royal Parker Watson Jr.;

Woodland Mayor – No candidates filed;

Woodland Town Commissioner (Elect 2) – No candidates filed;

Roanoke Rapids Sanitary District Board of Directors (Elect 3) – James Bailey, Paul W. Heaton Jr., Gene St. Clair.

Hertford County

Ahoskie Mayor – Linda L. Blackburn, Brien Lassiter, David D. Robertson;

Ahoskie Council Ward A – Elaine E. Myers;

Ahoskie Council Ward B – Donald Kim Kirkland, Maurice F. Vann;

Cofield Mayor – Hermea Pugh Sr., Norris Kirk Taylor;

Cofield Council (Elect 5) – Anthony Archer, Nettie (Teen) Combo Brickers, Stephen Lassiter, Darrell T. Partlow, Hermea Pugh Jr., June S. Wynn;

Como Mayor – Irvin L. Stephens;

Como Council (Elect 4) – Kevin Higbee, Susan W. Kennington, Stephen Frank Pearce, Ann E. Spruill;

Harrellsville Mayor – Robert D. Dantz;

Harrellsville Council (Elect 5) – Deborah A. Baker, Jo. M. Liles, Mary L. Thompson, Roy Worrells Jr.;

Murfreesboro Mayor – John Hinton;

Murfreesboro Council (Elect 5) – Craig L. Dennis, Gloria Odum, Bill Parker, Randy Roberts, Bill Theodorakis, Hal Thomas, Sarah Whitley Wallace;

Winton Mayor – Tiffany M. Lewis;

Winton Council (Elect 5) – Ernest Green, Charles B. Jones, Wesley Liverman, Wes Liverman, William McCoy Pierce.

Bertie County

Askewville Mayor – John W. Pierce;

Askewville Commissioner (Elect 3) – Kay W. Brantley;

Aulander Mayor – Larry Drew;

Aulander Commissioner (Elect 2) – Corey E. Balance Sr.;

Aulander Unexpired Term (Elect 1) – Ron Poppell;

Colerain Mayor – No candidates files;

Colerain Commissioner (Elect 2) – Thomas A. Waicul;

Kelford Mayor – Bailey Parker;

Kelford Commissioner (Elect 5) – James H. Bland Jr., Wayne Bland, John (Timmy) Eaton, Frank Harris, Letitia J. Harris;

Lewiston Woodville Commissioner At-Large (Elect 1) – Carolyn F. Jernigan;

Lewiston Woodville Commissioner Lewiston District (Elect 1) – Chris Bazemore Cordon;

Lewiston Woodville Commissioner Woodville District (Elect 1) – Eddie Graham Jr., June Jernigan;

Powellsville Mayor – Thomas Asbell;

Powellsville Commissioner (Elect 3) – Carlyle Hoggard, James Peele, J.T. Watford;

Roxobel Mayor – Gary Johnson;

Roxobel Commissioner (Elect 4) – David L. Basiey, Henry Boschen, Stanley Harrell;

Windsor Commissioner (Elect 3) – Bobby N. (Bob) Brown, Collins Cooper, Hoyt Cooper.